Chiny musiały bardzo ciężko pracować przez wiele lat po to, aby ludzie zapomnieli o tym, że ich pozycja biznesowa na rynku międzynarodowym nie opiera się jedynie na tym, że są odpowiedzialni za tworzenie podróbek przypominających przedmioty z zachodu. Po wielu latach ciężkich starań powoli wychodzą na swoje i zaczynają wyrabiać rozpoznawalne na całym świecie bardzo dobre marki, takie jak na przykład Xiaomi. Na przestrzeni kilku dziesięcioleci kraj ten odniósł ogromny sukces, o którym trudno jest nawet pomarzyć. Z całą pewnością za ich sukcesem stoi też wykorzystanie liczącej dosłownie miliardy osób populacji.

Kolejnym powodem, ze względu na który im się powiodło, jest po części także ich autorytarny rząd. Rząd chiński ma ogromną władzę i może pozwolić sobie na wywieranie bardzo dużej presji na obszarach, na których ma takie upodobanie. Z tego powodu mogą pozwolić sobie na to, aby w pełni skupić się na rozwoju gospodarczym, który tak naprawdę kultywowali od wielu lat. Dziesięciolecia zajęło im dotarcie do pozycji, w której są teraz, jednak nie zapominajmy, że czasami państwom osiągnięcie takiej pozycji na rynku międzynarodowym może zająć nawet sto lat lub więcej.

Co jeszcze zrobili, aby znaleźć się wyżej w gospodarczym łańcuchu pokarmowym?

Kolejnym powodem, dla którego Chiny odniosły sukces, jest wysoka stopa oszczędności, które są poddawane recyklingowi. W kraju tym pensje wypłacane pracownikom są gromadzone w czterech dużych bankach państwowych. Pieniądze te są wykorzystywane przez przywódców do realizacji kluczowych projektów. W rzeczywistości prawie 85% chińskiej infrastruktury zostało trwale sfinansowane z tego kapitału. To bardzo ważny element, którego nie możemy pominąć, gdy zastanawiamy się nad tym, z jakiego powodu Chinom udało się prędko odnieść tak duży sukces.

Chiny pomimo tego, że w przeszłości nie były państwem najbardziej respektowanym na arenie międzynarodowym, postanowiły przekuć tę sytuację na swoją korzyść. Jako prawdziwy underdog szybko pokazali wszystkim, inwestując w swoje projekty, że stać ich na o wiele więcej, niż wydaje się ludziom na zachodzie. Chiny wierzą w pokazywanie swoich mocnych stron i przedstawianie się jako wzór dla odwiedzających je dygnitarzy. Pomogło to w napływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju i rozwoju lokalnej gospodarki. Co najważniejsze, Chiny skutecznie forsowały przez wiele lat swój skuteczny marketing, którym jest oczywiście ogromny rynek zbytu. Nigdzie nie mamy tak ogromnego państwa, które może wykorzystywać siłę roboczą w sposób, w jaki robią to Chiny. To pozwoliło im szybko wywindować ich gospodarkę.