Chiny od wielu lat z powodzeniem tworzą strefy przedsiębiorcze, które wspierają dynamiczny rozwój infrastruktury. Chiny z powodzeniem utworzyły kilka elastycznych stref inwestycyjnych, stref wolnego handlu, stref zaawansowanych technologii i stref przetwórstwa eksportowego, wraz z zachętami podatkowymi i odpowiednią infrastrukturą. Przewyższają inne kraje pod względem takich czynników jak szybkość zatwierdzania propozycji inwestycyjnych i budowa solidnej infrastruktury. Działają na zasadzie postawy biznes ponad wszystko, dlatego też nie możemy dziwić się temu, że teraz coraz częściej widzimy efekty.

Kanały eksportowe, inwestycyjne i technologiczne zawsze miały pierwszeństwo przed wszelkimi innymi względami w tym kraju. Teraz widzimy efekty decyzji chińskiego rządu. Chociaż zachód przez wiele lat śmiał się z ich tandetnych podróbek, być może dziś warto posypać głowę popiołem i wziąć kilka przykładów z ich modelu biznesowego. Chińczycy chętnie zwracają się również ku inwestorom. Pozyskują możliwości inwestycyjne, gdzie tylko widzą taką sposobność. Z tego względu mają dzisiaj ponad 60 milionów inwestorów pochodzących spoza Chin, co dodatkowo wzmacnia ich możliwości gospodarcze.

Made In China – czyli trzy słowa, z którymi z całą pewnością spotkaliśmy się chociaż raz w przeszłości

Niezwykle potężna baza produkcyjna, dzięki której Chiny wywindowały swoją gospodarkę na sam szczyt to z pewnością coś, czego możemy im szczerze pozazdrościć. Nie bez powodu wszystko jest „Made in China”. Kraj ten stał się ośrodkiem produkcyjnym, co z kolei zapewniło zatrudnienie jego mieszkańcom. W takim modelu wszyscy mieli możliwość, aby się bogacić, odkładać pieniądze i wykładać podatki na rzecz swojego kraju, co doprowadzało do coraz większej ekspansji chińskiego rządu w świat biznesu.

Musimy ich także pochwalić za zdolność do niezwykle szybkiego reagowania na zmiany w biznesie. Ponownie, Chiny były w stanie szybko zmienić strategię i przekierować swoje zasoby na nauki komputerowe, inżynierię biotechnologiczną, prawo, ekonomię, zarządzanie i szkolnictwo wyższe. Polityka kraju w zakresie studiowania za granicą jest elastyczna, permisywna i wspierająca, a także zachęca dobrych absolwentów do powrotu do Chin. Bardzo często, gdy spoglądamy na ich decyzję, może wydawać się, że zawsze mają nosa do tego, gdzie powinny włożyć swoje zasoby pracownicze.