Czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że gdybyście mieli ułożone milion dolarów w banknotach jednodolarowych, ta cała góra pieniędzy ważyłaby mniej więcej tonę? Policzenie tego wszystkiego bez liczarki lub wagi byłoby nie lada wyzwaniem, którego nie chciałby podjąć się nawet jeden z najlepszych księgowych. Mimo wszystko czy takie pieniądze mogłyby pozwolić nam z sukcesem przejść na spokojną emeryturę, na której nie brakowałoby nam środków do życia? Z całą pewnością jest to mnóstwo pieniędzy. Jednak czy wystarczająco?

W przeszłości dla wielu osób posiadanie jednego miliona dolarów było pewnego rodzaju marzeniem, które mogłoby pozwolić ziścić sen o spokojnej emeryturze. Mimo wszystko z czasem wizerunek jednego miliona dolarów stał się odbierany nieco mniej przychylnie. Zwróćmy uwagę na to, że za milion dolarów jeszcze kilka dekad temu mogłoby dostatnie przeżyć kilka rodzin przez wiele lat. Dziś milion dolarów jest postrzegane znacznie mniej jako dostatnie zabezpieczenie ze względu na liczne kryzysy finansowe, które miały miejsce w przyszłości.

Milion dolarów wygląda coraz mniej atrakcyjnie z perspektywy inflacji i narastających kryzysów gospodarczych

Idea jest następująca: Chcesz mieć wystarczająco dużo pieniędzy na swoim koncie emerytalnym, abyś mógł żyć z corocznego wzrostu swoich inwestycji (złote jajka), nie dotykając podstawy swoich oszczędności emerytalnych. Czy mimo wszystko możemy uznać, że milion to wystarczająco, aby spełnić tego rodzaju marzenie? Wyobraźmy sobie zatem, że w momencie przechodzenia na emeryturę mamy na swoim koncie odłożony jeden milion dolarów. Mimo wszystko nie oznacza to, że mając milion dolarów w oszczędnościach jesteśmy skazani na biedę.

Jesteśmy daleko od biedy. Mając milion dolarów w dobrych funduszach akcyjnych, możemy spodziewać się zwrotu nawet 100 000 bez konieczności dotykania naszych oszczędności. Pytanie za milion dolarów brzmi teraz następująco: Czy jesteś w stanie przeżyć na emeryturze z dochodu pomiędzy 70 000 a 120 000 USD rocznie? Na to pytanie możesz odpowiedzieć tylko Ty! Jeżeli tak, nie musisz obawiać się o to, że zabraknie ci pieniędzy, jeśli ulokujesz milion w dobrych inwestycjach.