Kryptowaluty, znane również jako waluty wirtualne lub aktywa cyfrowe, to aktywa przechowywane elektronicznie, zwykle w cyfrowym portfelu zasilanym przez specjalny kod umożliwiający przeglądanie blockchaina. Pierwsze z kryptowalut to zdecentralizowane aktywa przechowywane w formie cyfrowej bez konieczności zarządzania przez stronę trzecią. Umożliwiały wysyłanie, odbieranie i przechowywanie kompletnie bez ingerencji zwierzchnika pilnującego prawidłowości transakcji. W przeciwieństwie do konwencjonalnych aktywów, takich jak akcje, towary lub nieruchomości, aktywa bazowe nie są materialne, takie jak złoto lub budynek mieszkalny. Zamiast tego, wartość aktywów wirtualnych jest określana przez podaż, popyt i bezpieczeństwo. Kryptowaluty wykorzystują technologię blockchain do stworzenia otwartej, rozproszonej księgi, która rejestruje transakcje chronologicznie i trwale. Technologia ta różni się od konwencjonalnej technologii baz danych tym, że pozwala na anonimowe i niemożliwe do śledzenia transfery. Umożliwia również zdecentralizowany konsensus, co oznacza, że nie ma centralnego organu zarządzającego nim, jak to miało miejsce w przypadku konwencjonalnej bazy danych.

Jak możemy kupować kryptowaluty?

Kolejnym krokiem niezbędnym do poczynienia zakupu kryptowaluty jest znalezienie giełdy kryptowalut. Istnieje wiele opcji do wyboru, ale Coinbase, Gemini i są uważane za najbardziej renomowane oraz najbezpieczniejsze. Kiedy masz już te dwa elementy układanki, jesteś gotowy, aby rozpocząć handel kryptowalutami. Być może zastanawiasz się, czego właściwie powinieneś szukać na rynku. Jeśli inwestujesz niewielką kwotę, możesz śledzić zmiany na rynku i inwestować, gdy cena jest niska, a następnie sprzedawać, gdy jest wysoka. Alternatywnie, możesz zastosować systematyczne podejście do inwestowania. W tej metodzie inwestujesz zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami, takimi jak miesięczna alokacja wybranej wcześniej przez Ciebie kwoty. Pamiętaj jedynie o tym, aby inwestować tylko tyle pieniędzy, na ile możesz sobie pozwolić.

W jaki sposób regulowane są ceny kryptowalut?

Kryptowalutami handluje się w ten sam sposób, w jaki handluje się akcjami. Cena kryptowalut jest określana przez podaż i popyt. Podaż odnosi się do liczby monet udostępnionych do dystrybucji. Ponieważ kryptowaluty są zdecentralizowane, podaż monet jest określana wyłącznie przez wysiłek górników. Liczba monet, które zostaną udostępnione publicznie, jest ustalana przez twórcę monet. Na przykład bitcoin ma maksymalną liczbę monet wynoszącą 21 milionów. Popyt na kryptowaluty jest pochodną popytu na towary i usługi. Popyt ten jest napędzany przez spekulacje, że pewnego dnia kryptowaluty mogą zastąpić konwencjonalny pieniądz. W tym przypadku na popyt wpływa rozwój technologiczny, taki jak rosnąca akceptacja kryptowalut jako ważnej formy płatności.

Z jakim ryzykiem musimy się liczyć podczas inwestycji w kryptowaluty?

Nieprzewidywalność ceny kryptowalut mogą sprawić, że stracisz dużo pieniędzy, jeśli nie umieścisz zlecenia stop-loss na swojej pozycji. Cena kryptowalut może w każdej chwili pójść w górę lub w dół, co sprawia, że inwestowanie w nie jest ryzykowne. Wartość kryptowalut może szybko się zmieniać, co czyni je ryzykownymi do inwestowania, ponieważ możesz nie być w stanie wystarczająco szybko wyprowadzić swoich pieniędzy z rynku, jeśli cena spadnie. Inwestowanie w kryptowaluty niesie ze sobą znaczną ilość ryzyka, ponieważ są one niezwykle zmienne. Ponieważ cena pojedynczej kryptowaluty może się znacznie różnić w krótkim czasie, możliwe jest, że stracisz dużo pieniędzy, jeśli nie będziesz ostrożny. Innym ważnym ryzykiem związanym z inwestowaniem w kryptowaluty jest to, że nie są one regulowane przez żadną agencję rządową. Oznacza to, że nie ma firmy nadzorującej bezpieczeństwo Twoich funduszy. Okres bessy rynkowej wydaje się zachęcającą okazją do zakupu kryptowalut. Jednak musimy liczyć się z tym, że nigdy nie przewidzimy idealnego dołka lub górki cenowej.

Podejmij rozsądną decyzję!

Możesz kupować i sprzedawać kryptowaluty z minimalnym ryzykiem i maksymalnym zyskiem, jeśli chcesz przeznaczyć na to niewielkie pieniądze i nie stresować się ewentualnymi stratami. Inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowne, ale jeśli zrobi się to dobrze, może być opłacalne. Jeśli zdecydujesz się zainwestować w kryptowaluty, powinieneś pamiętać, że może być trudno szybko wyprowadzić swoje pieniądze z rynku. Tak więc, jeśli zdecydujesz się zainwestować dużą kwotę w jedną kryptowalutę, powinieneś być przygotowany na utrzymanie jej w tej jednej kryptowalucie, dopóki nie osiągnie ona większej kwoty. W przeciwnym wypadku zawsze poniesiesz stratę. Inwestowanie w kryptowaluty nie jest wskazane dla większości ludzi. Jest to zbyt ryzykowne i zmienne. Większość inwestorów powinna skupiać się tylko na niewielkiej puli instrumentów inwestycyjnych, które są w stanie doskonale zrozumieć