Platyna, czyli enigmatyczny metal o srebrnej barwie, która w niektórych przypadkach może nieco przypominać srebro, jednak jest o wiele rzadsza i wymaga innych procesów podczas jej tworzenia oraz wydobywania. Platyna jest rzadka i zarazem droga ze względu na swoją unikalność. W odróżnieniu od innych metali szlachetnych platyna jest bardzo gęsta i ciężka. W dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystujemy platynę do produkcji samochodów osobowych. Co więcej, platyna jest również potrzebna w przemyśle zajmującym się tworzeniem samolotów. Ze względu na swoją gęstość i trwałość metal ten jest niezwykle dobrym komponentem w samolotach.

Z kolei złoto jest żółtawym metalem najczęściej wykorzystywanym podczas tworzenia biżuterii. Niektórzy ludzie zaczynają zastanawiać się nad tym, czy potencjalna użyteczność platyny nie sprawi w przyszłości, że będzie ona inwestycją o wiele lepszą od złota. Oczywiście trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie, jednak można się nad tym zastanowić pod względem ekonomicznym.

Ogólnie rzecz biorąc, platyna nie jest lepszą inwestycją niż złoto. Złoto jest bardziej stabilne, łatwiejsze do wydobycia i nie podlega tak dużym wahaniom cenowym, jak platyna. Prawdopodobnie najważniejszą zaletą platyny będzie jej rzadkość.

Ceny platyny podlegają o wiele większym wahaniom, dlatego też nie wszyscy inwestorzy spoglądają na ten metal przychylnie

Cena platyny podlega bardzo dużym wahaniom, co sprawia, że czasami jest warta więcej od złota, a innym razem mniej. Z tego powodu wielu inwestorów, którzy nie przepadają za niepewnością, wolą nie inwestować w platynę, a raczej wybierają złoto jako taką bezpieczną przystań pozwalającą na ulokowanie kapitału na dłużej. Podczas gdy platyna jest często warta więcej niż złoto, jest również bardziej prawdopodobne, że jej wartość spadnie w jednej chwili, przez co wielu na rynku nastawia się do platyny w sposób negatywny.

Warto również zwrócić uwagę na inny istotny aspekt, który w tym przypadku dotyczy bezpośrednio złota. Ponieważ złoto jest dostępne w znacznie większej ilości miejsc od platyny i jesteśmy w stanie je o wiele łatwiej wydobywać, możemy mieć pewność, że na rynku będziemy mieli stały dopływ złota, który nie zostanie wyparty innymi materiałami przez bardzo długi czas. Złoto jest łatwe do wydobycia, ponieważ znajduje się blisko powierzchni ziemi. Platynę można znaleźć w mniejszej ilości miejsc – głównie w Afryce Południowej. Badacze podają podczas tworzenia statystyk, że platyna jest mniej więcej 30 razy rzadsza od złota, co nie czyni jej atrakcyjnym źródłem poszukiwań.