Srebro jest niewątpliwie jednym z metali szlachetnych, w które warto zainwestować, jednak wiele osób nadal zastanawia się nad tym, czy możemy w ogóle porównywać jego opłacalność, gdy przeliczymy ją do srebra. Chociaż jego wykorzystywanie w codziennym przemyśle na całym świecie jest znacznie większe od złota, nadal nie wszyscy inwestorzy są zgodni co do tego, że srebro może być tak dobrą inwestycją na długie lata, jak złoto w fizycznej postaci. Srebro jest używane w takich rzeczach jak telefony komórkowe, baterie, komputery, panele słoneczne itp. Popyt, jak również cena srebra, stale rośnie od ostatnich kilku lat.

Z kolei zwiększenie popytu na srebro, to z całą pewnością doskonały znak dla wszystkich inwestorów, którzy wybierają ten metal szlachetny do swojego portfolio. Warto zaznaczyć, że popyt na złoto nie rośnie tak dynamicznie. Z kolei nigdy nie wiadomo, czy rosnący popyt na srebro nie sprawi, że powstanie na rynku niedobór tego metalu szlachetnego za dekadę lub może dwie. W przypadku deficytu podaży inwestorzy zaczną sprzedawać swoje zgromadzone sztabki lub srebrne monety po znacznie wyższych cenach, niż kiedyś zakupili, ponieważ rynek przemysłowy, aby nie przerywać swojej pracy, będzie gotowy dać im za srebro więcej pieniędzy.

Czy ograniczona podaż platyny i to, że występuje na naszej planecie o 30 razy rzadziej od złota świadczy o tym, że jej cena kiedyś wzrośnie?

W przypadku platyny mamy do czynienia z pięknym metalem o srebrzystej barwie, który jest chętnie wykorzystywany podczas tworzenia biżuterii. Jednak biżuteria nie jest jedynym przeznaczeniem platyny, ponieważ korzystamy z niej również podczas tworzenia różnorodnych przedmiotów w przemyśle na całym świecie. Platyna jest prawdopodobnie jednym z kilku najrzadszym metali, które występują na naszym planecie, dlatego też jej cena zbliżona do złota jest dla niektórych kontrintuicyjna. Mimo wszystko inwestorzy nie są do niej nastawieni zbyt pozytywnie, ponieważ platyna odznacza się ogromnymi wahaniami ceny na rynku.

Niektórzy mówią jednak, że inwestowanie w platynę ma sens, jeżeli spoglądamy na to jako na podróż długoterminową po świecie inwestycji, ponieważ ten metal szlachetny ma największą szansę na to, że jego podaż się kiedyś wyczerpie. Jest po prostu tak bardzo rzadki. Inwestowanie w platynę ma sens, ponieważ w przyszłości podaż może zostać całkowicie zatrzymana. Nigdy nie wiadomo kiedy nastąpi moment rosnącego popytu na platynę, jednak istnieje taka szansa, ponieważ gdy będzie jej na świecie coraz mniej, będziemy mogli zrezygnować z platynowej biżuterii, jednak nadal będziemy wykorzystywali ten metal podczas budowania samolotów i samochodów.