Rozpoczęcie własnego biznesu może być bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem i doskonałym źródłem dochodu; jednak wybór odpowiedniej formy prawnej dla Twojej firmy może być trudny.

Działalność jednoosobowa jest zazwyczaj tańsza niż rozpoczęcie działalności jako firma, ponieważ nie wymaga zatrudniania ekspertów; jednak istnieje ryzyko związane z tym wyborem, jeśli nie możesz dobrze zarządzać finansami firmy na wczesnym etapie kariery.

Spółka vs. jednoosobowa działalność gospodarcza – to warto wiedzieć

Z drugiej strony, stanie się niezależnym wykonawcą z wieloma właścicielami może początkowo wydawać się mniej ekscytujące, ale może prowadzić do zwiększenia dochodów, jeśli będziesz grał wystarczająco dobrze z innymi w ramach tej struktury. Wszystko zależy od tego, jak komfortowo przejmujesz kontrolę, w porównaniu do tego, aby ktoś inny niż Ty podejmował ważne decyzje, jednocześnie na tym zarabiając duże pieniądze.

Poznaj najlepszą formę prawną dla twojej działalności

Jednoosobowa działalność gospodarcza lub firma — obie opcje mają swoje plusy i minusy. Firma jednoosobowa wymaga, aby wszystkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności były podejmowane przez właściciela. Pozwala to zaoszczędzić czas właścicielowi, ponieważ nie musi on koordynować działań z innymi właścicielami. .

Firmę można założyć z niewielkim kapitałem lub jako jednoosobowa działalność gospodarcza; może to wpłynąć na to, jak dobrze zarządzasz finansami firmy na wczesnym etapie kariery. Ponadto zatrudnianie ekspertów może być trudniejsze przy zakładaniu firmy niż przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej z powodu ograniczeń prawnych nałożonych na firmy.

Jeśli już wiesz jak od strony prawnej wygląda założenie firmy, to może warto zdecydować się na sprzedaż internetową z niewielkim budżetem na start i bez magazynu (dropshipping).

Czym jest prywatna forma firmy?

Rozpoczęcie działalności jako jednoosobowa firma również zmniejsza obowiązki podatkowe w porównaniu do rozpoczynania działalności jako niezależny wykonawca w firmie. Jednak ważne jest, aby zastanowić się, czy wolisz mieć pełną kontrolę nad swoim biznesem, czy wolisz pozwolić komuś innemu podejmować decyzje za Ciebie, jednocześnie zarabiając dodatkowy dochód.